Вхід

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.

Історичні події

Що необхідно знати батькам, аби якнайкраще організувати дійство. Хрещення - це перша і одна з найважливіших, з релігійного погляду, подія в житті людини. Ще сто років тому головним для українців під час цього обряду було чітко дотримуватись усіх традицій. Це серйозно впливало на майбутнє щастя немовляти. Сучасні ж люди не такі забобонні. Вони приділяють значно більше уваги пишності, прагнуть організувати велике свято. Але схема організації хрестин все одно є стандартною: обряд у церкві та гостини. Існує перелік речей, які необхідно підготувати до цієї важливої події.

Речі, необхідні для хрестин

Готуватися до таїнства хрещення треба заздалегідь. Варто обрати церкву, ознайомитись з традиціями. В деяких церквах є стала плата за цю послугу. Ціни найрізноманітніші - від 200 до 1000 гривень. Проте на Буковині зазвичай не назначають суму сплати. В такому разі батьки жертвують суму на потреби церкви, таку собі спонсорську допомогу. Розмір цієї допомоги батьки визначають самі.

- Коли ми хрестили доньку, про суму, яку треба заплатити за обряд, нам не казали. Та від знайомих дізнались, що в середньому прийнято жертвувати на потреби церкви 200 гривень. Та з цією сумую кожен визначається індивідуально, - розповідає мати двомісячної Оленки Катерина Палагнюк. - Окрім того, дізналися, що в касу церкви треба платити за кожного хрещеного: за старших кумів - по 50 гривень, за всіх решта по 20-30. Вважається, що ці гроші мають давати самі хрещені батьки, проте зазвичай батькам, які організовують хрестини, незручно про це просити.

Традиції та обряди Хрещення

В Україні хрестять дитину зазвичай за стандартною схемою: спочатку в церкві, потім влаштовують гостини. Є забобони, що поки дитина нехрещена, її не можна виносити з дому, бо вона незахищена. Цікаві обряди у гуцулів - дорогою до церкви вони стелять на поріг петик (верхній одяг), на який клали дитину. Після того як мати тричі переступала через дитину, кума брала її на руки і виносила у сіни. Там баба клала під поріг ніж, а кума, переступаючи поріг, подавала ніж через вікно. Після цього куми несли дитину до церкви на хрещення. Хрещення немовлят зазвичай здійснювали на восьмий або сороковий день від їхнього народження. Одну з найважливіших ролей під час хрестин відіграють куми - хрещені батьки дитини. Відмовлятись від кумівства не можна, це гріх. Хрещених запрошує батько немовляти, кількість кумів в усіх районах України різниться. Якщо у центрі заведено брати лише одну пару кумів, то у нас на Буковині їх може бути значно більше. Якщо вас попросять стати хрещеним батьком - перше, що треба розуміти - це величезна відповідальність. Окрім духовного наставляння, колись вони організовували всі хрестильні обряди, підстригання, і навіть весілля. Здавна, коли куми приходили до батьків дитини, приносили хліб і крижму. Дитину загортали в крижму і несли до церкви куми. Раніше кум купував хрестик для дитини, зараз це найчастіше роблять батьки. Священик у церкві перше простригав на голові в дитини хреста, потім давав її в руки кумові, мирував дитину, а потім зливав їй на голову воду. В православних же дитину й цілком занурювали в хрестильницю. Перше і в католиків дитину занурювали в воді. Існує безліч забобонів про хрестини. Наприклад те, що поведінка кумів може відбитися на житті хрещеника. Якщо дитина вмочиться, то вважали, що й все її життя буде «запаскуджене». На Поділлі, навпаки, вважали, що життя такої дитини буде щасливим. Якщо дитина коцюрбилася, коли її поливали водою то думали, що це віщує її скору смерть. На Гуцульщині ворожили дитині довгий чи короткий вік залежно від того, чи легко, чи важко гаситься при хрещенні свічка. Чихання дитини віщувало їй довге життя. Плач віщував здоров'я. За недобрий знак вважали, коли дитина без плачу кривилася.

Окрім цього, коли батьки повідомляють священику, що хочуть хрестити дитину, він скаже, що для цього. Зазвичай, це свічки, вино, калачі, олія, квіти, деколи невеличка іконка.

Чи не найголовніший атрибутом обряду є натільний хрестик. Його можна придбати відразу у церкві. Та варто пам'ятати, що за традицією цю символічну прикрасу дитина має носити все життя. Тож до її підбору варто поставитися відповідально. Хрестик мають купувати хрещені батьки, він може бути золотим, срібним або звичайним. Маленький золотий вартуватиме близько 200 гривень, срібний - не більше 50. Не варто купувати ланцюжок, адже він може натерти ніжну шкіру дитини. Навіть мотузочок може завдати шкоди, тому краще взяти атласну стрічку.

Також до хрестин треба придбати одну чисту пелюшку, два рушники - один великого розміру, інший - менший. Також варто подбати про одяг дитини. Звичайно, він має бути гарним, проте важливо, щоб його можна було легко та швидко зняти. Що ж стосується рушників, то вони потрібні для того, щоб загорнути після омивання в них дитину. На Буковині для цього використовують крижму - спеціальне біле простирадло, яке мають принести хрещені батьки. Вартість набору для хрещення (крижма, свічка, квіти для прикрашання та стрічки) коливається від 150 до 1000 гривень, залежно від якості крижми.

Щоб гостини були гостинними

Традиційно після обряду в церкві хрещених батьків, рідних та близьких запрошують на гостини, або, інакше кажучи, на святкування події. Вважається, що цього дня не бажано вживати багато алкогольних напоїв, адже це подія релігійного характеру - духовне народження дитини. А пияцтво церквою не вітається. Зараз рідко хто влаштовує гостини вдома, зазвичай для цього замовляють ресторан, де за місце доведеться викласти 150-300 гривень залежно від меню.

Менеджер ресторану Лариса Марчук пояснює, що замовляючи ресторан для хрестин, треба особливу увагу звернути на один важливий фактор - бажано, щоб в ньому було окреме приміщення, де б мати могла усамітнитись, нагодувати та укласти спати дитину. Крім того, необхідно простежити, щоб в ресторані було тепло та просторо, у залі має вистачати повітря.

Також сьогодні заведено фіксувати на фото усі важливі події життя. Майже на кожні хрестини наймають фотографів та відеооператорів. Та в деяких церквах забороняють знімати. Фотозйомка хрестин разом з оформленням альбому у Чернівцях обійдеться у 1000 гривень, приблизно стільки ж коштує відео.

Аби все було включено

Хоча хрестини здаються мирною релігійною подією, вони можуть завдати неабияких клопотів. Тому сучасні батьки часто вдаються до послуг святкових агенцій, які беруть на себе організацію дійства - від домовленості зі священиком до ресторану та його декорування. Вартість такого задоволення залежить від масштабу задуманого. У будь-якому разі замовлення святкової агенції вам обійдеться дорожче, адже його працівники візьмуть гроші за свою роботу.

- За організацію, тобто надання наших послуг ми беремо від 100 до 800 гривень, все решта - це те, що ви замовите для дійства. Ми можемо підібрати церкву для рочистого обряду, домовитися зі священнослужителем про ча с і деталі проведення хрестин, підготувати сценарій для прийому на честь хрещення, виготовити запрошення для гостей, замовити транспорт, організувати святкову вечерю, зробити професійну фото- та відеозйомку та змонтувати фільм, - каже директор Чернівецького агенції святкових церемоній Людмила Фербе. - Зазвичай замовляють організацію частини дійства, наприклад, декорування, надання ведучих чи щось інше.

Ірина БЄЛОВА


Прейскурант на Хрестини

1

бенкет (ресторан – кафе)

200 – 500 грн. (за одну персону)

2

святковий торт (за кг)

100 – 200 грн.

3

святкові калачі (за кг)

25 – 40грн

4

фото

від 1000 грн.

5

відео

від 1000 грн.

 

6

запрошення

1,5 – 25 грн.

7

транспортний засіб (від лімузина до карети)

100 – 1200 грн. (за год)

8

оформлення зали (повітряними кульками, флористика, декор текстилем)

500 – 3000 грн.

 

9

розважальна шоу-програма (ведучі, танцювальні колективи та ін.)

500 – 3500 грн.

 

10

тематичне святкування христин (сценарій, оформлення…)

1000 – 5000 грн.

 

11

вечірня шоу-програма (феєрверк, фаєр-шоу, літаючі ліхтарики)

300-4000 грн.

12

організація хрестин

100- 800 грн.

 

13

оплата церкві

Від 200 грн.

14

додаткові витрати в церкві (вино, свічки, калачі)

150-300 грн.

15

хрестик

 

200 грн. - золотий,

До 50- срібний

 Джерело: http://vidido.ua/